Raamatukoi
Tõde ja õigus

Terrori käest vabadusse

Stella Arbenina · Varrak · 2017

Terrori käest vabadusse - Stella Arbenina (Varrak, 2017). Mustvalge foto elegantsest naisest, kes vaatab kõrvalt, juuksed üles seatud. Taust on hele, kujundus lihtne ja klassikaline.

Ühe inglanna dramaatiline elu ja seiklused Venemaal enne, keset ja pärast revolutsiooni

Kes on see Eesti kodakondsuse saanud maailmakuulus näitlejanna, kellel perekond ei lubanud lavakarjääri alustada, aga kes teenis ära nii Stanislavski kui ka Meierholdi kiidusõnad ja kes on mänginud Murnau lavastatud filmis? Kes käis läbi Vene keisririigi koorekihiga ja kelle suguvõsa on saanud alguse William Vallutaja ajal? Kelle abikaasa perele kuulus Kumna mõis, mille Eesti riik neilt ilma kompensatsioonita ära võttis?

See oli paruness Stella Meyendorff (1884–1976), Peterburis sündinud inglanna, kelle neiupõlvenimi oli Whishaw ja lavanimi Arbenina, intelligentne ja emotsionaalne naine, kes mängis 1920. aastate algul Revali lavalaudadel üle 100 peaosa. Ta laulis Vene revolutsioonikaoses oma Peterburi kodus «Madama Butterfly» aariaid, et mitte hulluda, kui akna all käis tulistamine. Sõda lahutas ta oma lastest, nii et ta ei teadnud midagi nende saatusest, saates Paul Pinna neid otsima.

1929. aastal avaldatud mälestustes kirjeldab ta privilegeeritud elu Peterburis, sõja- ja revolutsioonikeerist Venemaal, mis ta endasse tõmbas, kui Nõukogude komissar neljateistkümne püssimehe valve all ta vanglasse sõidutas, nii et inimesed tänaval teda vaadates risti ette lõid ja pead paljastasid. See on emotsionaalne lugu võitlusest lähedaste ellujäämise nimel, armastusest teatri vastu, põgenemisest ja endale näitlejana nime tegemisest nii Eestis kui ka mujal Euroopas.
Pakiautomaati 1–2 p Tule ise järele

Detailid

Alapealkiri
Ühe inglanna dramaatiline elu ja seiklused Venemaal enne, keset ja pärast revolutsiooni
Aasta
2017
Kirjastus
Varrak
Keel
eesti
Köide
Kõva kaas
Lehekülgi
304
EAN
9789985341636
Kujundaja
Mari Kaljuste
Mõõdud
215 × 150 mm
Kaal
530 g
Artikkel
R0274917
Märksõnad
baltisakslased, parunessid, vene revolutsioon